Co to są żylaki nóg i od czego powstają?

Żylaki nóg to nic innego jak rozszerzenie żył układu powierzchniowego. Najczęściej mamy do czynienia z workowatym bądź wrzecionowatym poszerzeniem żył. Dla takiego stanu zapalnego charakterystyczne jest wydłużenie i mocno poskręcanie żyły. Taki stan rzeczy nosi miano jednej z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów.

Żylaki nóg – przyczyny ich powstawania

Specjaliści przedstawiają 3 rodzaje kategorii, które klasyfikują przyczyny powstania żylaków. Podział ten wygląda następująco:

  • Żylaki pierwotne – do tej grupy zaliczymy żylaki, które rozwijają się samoistnie. Najczęstszymi przyczynami są: nieodpowiednia dieta, brak sportu i innych aktywności fizycznych, długie przebywanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia, ale również praca stojąca czy też ciąża. Są to najczęściej spotykane rodzaje żylaków, ponieważ nasz tryb życia ma ogromny wpływ na ich powstawanie.
  • Żylaki wtórne – są to żylaki, które powstają na wskutek przebytych lub obecnych stanów chorobowych. Najczęstszą przyczyną jest niedrożność żył głębokich, które doprowadzają do zespołu pozakrzepowego.
  • Żylaki o rzadkiej etiologii – powstają one z tytułu wrodzonych bądź nabytych przetok tętniczo – żylnych.

Co warto wiedzieć na temat żylaków?

Najbardziej powszechnym problemem, na który się uskarżamy to żylaki kończyn dolnych. Oprócz nieestetycznego wyglądu żylaki nóg niosą ze sobą nieprzyjemne objawy. Z rozwojem żylaków wzrasta nasilenie objawów, którymi najczęściej są:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • obrzęki,
  • pieczenie,
  • nocne skurcze,
  • ból stóp i podudzi,
  • pajączki naczyniowe.

Żylaki nóg powodują duży dyskomfort i bez odpowiednich zabiegów nie możemy się ich pozbyć samoczynnie. ten problem może dotknąć każdego – zarówno kobiety jak i mężczyzn. Według badań wynika, że po 45 roku życia co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna borykają się z problemem żylaków kończyn dolnych. To nie jest tylko problem estetyczny, lecz bardzo poważny problem zdrowotny. Dlatego jeśli pojawią się pierwsze niepokojące objawy, to najlepiej od razu zadziałać.

Jak walczyć z żylakami nóg?

W pierwszej kolejności najlepiej wprowadzić duże zmiany w stylu życia – zdrowiej się odżywiać, zacząć uprawiać sport, który rozrusza nasze zastane ciało (np. basen lub bieganie), robić przerwy w pracy na zmiany pozycji z siedzącej na stojąca lub ze stojącej na siedzącą. W zaciszu domowym można kłaść nogi powyżej ciała. W zależności od stopnia w jakim są żylaki można również sięgnąć po specjalistyczne kremy i żele, które przy cyklicznym wsmarowywaniu w miejsca zapaleń powinny skutecznie pomóc w pozbyciu się problemu. Są też w sprzedaży produkty farmakologiczne, które mają zwalczyć żylaki kończyn dolnych. Można również zdecydować się na specjalistyczne zabiegi, które maja na celu usunięcie całkowicie żylaki. Medycyna posiada wiele możliwości usuwania żylaków. Niektóre z nich to: laserowe operacje żylaków, usuwanie żylaków parą czy też miniflebektomia.

Jednakże najlepiej przy pierwszych objawach zacząć reagować niż doprowadzić do bardzo poważnych stanów, gdzie żylaki są bardzo ciężkie do usunięcia i przysparzają wiele dolegliwości.

You can Zostaw odpowiedź, lub śledz korzystając z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress