Co to są żylaki nóg? Powstawanie i rodzaje

żylaki nóg

Żylaki nóg to nic innego jak rozszerzenie żył układu powierzchniowego. Najczęściej mamy do czynienia z workowatym bądź wrzecionowatym poszerzeniem żył. Dla takiego stanu zapalnego charakterystyczne jest wydłużenie i mocno poskręcanie żyły. Taki stan rzeczy nosi miano jednej z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów.

Rodzaje żylaków nóg a sposób ich powstawania

Specjaliści przedstawiają 3 rodzaje kategorii, które klasyfikują przyczyny powstania żylaków. Podział ten wygląda następująco:

  • Żylaki pierwotne – do tej grupy zaliczymy żylaki, które rozwijają się samoistnie. Najczęstszymi przyczynami są: nieodpowiednia dieta, brak sportu i innych aktywności fizycznych, długie przebywanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia, ale również praca stojąca czy też ciąża. Są to najczęściej spotykane rodzaje żylaków, ponieważ nasz tryb życia ma ogromny wpływ na ich powstawanie.
  • Żylaki wtórne – są to żylaki, które powstają na wskutek przebytych lub obecnych stanów chorobowych. Najczęstszą przyczyną jest niedrożność żył głębokich, które doprowadzają do zespołu pozakrzepowego.
  • Żylaki o rzadkiej etiologii – powstają one z tytułu wrodzonych bądź nabytych przetok tętniczo – żylnych.

Jak objawiają się żylaki nóg?

Najbardziej powszechnym problemem, na który się uskarżamy to żylaki kończyn dolnych. Oprócz nieestetycznego wyglądu żylaki nóg niosą ze sobą nieprzyjemne objawy. Z rozwojem żylaków wzrasta nasilenie objawów, którymi najczęściej są:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • obrzęki,
  • pieczenie,
  • nocne skurcze,
  • ból stóp i podudzi,
  • pajączki naczyniowe.

Żylaki nóg powodują duży dyskomfort i bez odpowiednich zabiegów nie możemy się ich pozbyć samoczynnie.

Jak walczyć z żylakami nóg?

  • W pierwszej kolejności najlepiej wprowadzić duże zmiany w stylu życia – zdrowiej się odżywiać, zacząć uprawiać sport, który rozrusza nasze zastane ciało (np. basen lub bieganie), robić przerwy w pracy na zmiany pozycji z siedzącej na stojąca lub ze stojącej na siedzącą. W zaciszu domowym można kłaść nogi powyżej ciała.
  • W zależności od stopnia w jakim są żylaki można również sięgnąć po specjalistyczne kremy i żele, które przy cyklicznym wsmarowywaniu w miejsca zapaleń powinny skutecznie pomóc w pozbyciu się problemu. Są też w sprzedaży produkty farmakologiczne, które mają zwalczyć żylaki kończyn dolnych. Można również zdecydować się na specjalistyczne zabiegi, które maja na celu usunięcie całkowicie żylaki.
  • Medycyna posiada wiele możliwości usuwania żylaków. Niektóre z nich to: laserowe operacje żylaków, usuwanie żylaków parą czy też miniflebektomia.

Problem postępujących żylaków może w rzeczywistości dotknąć każdego – zarówno kobiety jak i mężczyzn. Według badań wynika, że po 45 roku życia co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna borykają się z problemem żylaków kończyn dolnych. To nie jest tylko problem estetyczny, lecz bardzo poważny problem zdrowotny. Dlatego jeśli pojawią się pierwsze niepokojące objawy, to najlepiej od razu zadziałać niż czekać, pozwalając na rozwój schorzenia.