Lekarz od żylaków – który specjalista pomoże?

Lekarz od żylaków

Pojęcie „żylaki” odnosi się do przewlekłej niewydolności żył znajdujących się w różnych partiach naszego ciała. Ta nieestetyczna przypadłość nie jest jedynie problemem kosmetycznym, jest schorzeniem które wymaga leczenia a zlekceważona może prowadzić do rożnego rodzaju powikłań m.in. do powstania zakrzepu w żyle.

Do jakiego lekarza od żylaków się udać?

Można przyjąć, iż dziedzina medycyny w głównej mierze zajmująca się żylakami to flebologia. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to popularna specjalizacja lekarska, ponadto zajmuje się ona głównie samą diagnozą i leczeniem farmakologicznym. Fibologów w walce z żylakami wspierają więc lekarze innych specjalizacji tacy jak chirurdzy naczyniowi czy proktolodzy.

Jaki lekarz leczy żylaki na poszczególnych etapach?

W zależności od tego, w jakiej części ciała wystąpują i w jakis stopniu zaawansowania zdiagnozowano u nas żylaki, leczenie przeprowadzi lekarz odpowiedniej specjalizacji. Wyróżnić można przede wzsystkim specjalistów takich jak:

  • Chirurg naczyniowy

W przypadku żylaków na nogach, zarówno gdy problem objął uda i podudzia, leczeniem najczęściej zajmie się chirurg naczyniowy. Ponadto chirurgia naczyniowa zajmuje się usuwaniem żylaków odbytu czyli hemoroidów. Chirurdzy naczyniowi zajmują się najczęściej samym leczeniem operacyjnym żylaków, nie diagnozą.

  • Flebolog

Flebolog to lekarz który specjalizuje się w kwestii diagnozy i leczenia żylaków. Flebologia jest nauką zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem chorób żył, należy jednak zauważyć, że jest to niezwykle rzadka specjalizacja. Do flebologa skierowani zostają zazwyczaj nie tylko pacjenci borykający się z problemem żylaków ale także z pajączkami, obrzękami żył czy ciężko gojącymi się ranami podudzi.

  • Diagnozowaniem żylaków odbytu zajmuje się proktolog

Wizyta u lekarza tej specjalizacji jest pierwszym krokiem, który należy podjąć w walce z hemoroidami. Proktolog postawi diagnozę i na jej podstawie, w zależności od tego jak bardzo zaawansowane są żylaki odbytu, wdroży leczenie farmakologiczne lub skieruje na chirurgiczne usuwanie hemoroidów.

Ponieważ problemem żylaków – leczeniem i diagnozą – zajmują się rożne dziedziny medycyny ciężko jednoznacznie określić jak się nazywa lekarz od żylaków. W zależności od tego jakie leczenie jest konieczne, gdzie zostaniemy skierowani przez lekarza pierwszego kontaktu, naszą terapią pokieruje lekarz odpowiedniej specjalizacji.

Masz żylaki w ciąży? Niezwłocznie udaj się do lekarza!

W ciąży wzrasta ryzyko pojawienia się żylaków. Narażone są przedewszystkim kobiety w ciąży, które mają do tego predyspozycje genetyczne, są w kolejnej ciąży, prowadzą niezbyt aktywny tryb życia a także spędzają większość czasu w pozycji stojącej lub siedzącej. Gdy będąc w ciąży zauważymy na swoim ciele pojawiające się żylaki warto bezzwłocznie skonsultować problem z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem ginekologiem prowadzącym ciąże, oni z pewnością doradzą co zrobić i ewentualnie skierują na dalsze leczenie do specjalisty.

Pamiętaj!

Żylaki są schorzeniem w głównej mierze uwarunkowanymi genetycznie, ale również sami możemy doprowadzić do ich powstania m.in. poprzez: nieodpowiednią dietę ubogą w witaminę C i błonnik, nadwagę i otyłość, brak ruchu, siedzący tryb życia, nadmierne noszenie wysokich obcasów, noszenie zbyt obcisłych, uciskających ubrań, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i innych używek oraz praca wymagająca pozycji stojącej np. kelner czy fryzjer.