Od czego są żylaki pierwotne? 10 najczęstszych przyczyn

od czego są żylaki

Rozszerzenie żył układu powierzchniowego w skrócie nazywamy żylakami. Na tego typu dolegliwości uskarża się coraz więcej osób. Co powoduje, że na naszym ciele pojawiają się żylaki, od czego to zależy?

Powstawanie żylaków możemy podzielić na trzy kategorie:

  1. Żylaki o rzadkiej etiologii.
  2. Żylaki wtórne.
  3. Żylaki pierwotne.

Także od czego są żylaki pierwotne?

Żylaki o rzadkiej etiologii powstają przez wrodzone bądź nabyte przetoki tętniczo – żylne. Jeśli chodzi o żylaki wtórne, to powstają one w następstwie przebytych chorób związanych z niedrożnością żył głębokich. Na powstanie żył z pierwszej i drugiej kategorii nie mamy wpływu. Co innego dotyczy żylaków pierwotnych. Od czego są żylaki pierwotne? Są to żylaki, które rozwijają się samoistnie.

10 najczęstrzych przyczyn od czego robią się żylaki:

Nim wymienimy poszczególne punkty koniecznie musimy zaznaczyć, że żaden z tych punktów nie jest uniwersalny. Zazwyczaj jeden organizm reaguje zupełnie inaczej od drugiego, jednak są to najczęstsze przyczyny u uśrednionej populacji osób cierpiących na żylaki.

1. Nieodpowiednia dieta

Źle dobrane produkty spożywcze, które konsumujemy mają ogromny wpływ na powstawanie żylaków. Brak błonnika i witaminy C w pożywieniu ma kluczowe znaczenie, ponieważ ich niedobory są przyczyną powstawania żylaków.

2. Nadwaga i otyłość

Problemy związane z posiadaniem zbyt wielu kg niesie ze soba wiele problemów zdrowotnych. Jednym z nich są właśnie żylaki.

3. Przebyte ciąże

Duże przybieranie na wadze, oraz uciski wpływają na zmniany związane z powstawaniem żylaków. wiele kobiet już po przebyciu pierwszej ciąży ma kłopot z pozostałymi żylakami na kończynach dolnych.

4. Zaburzenia hormonalne

Tego typu zaburzenia mogą byc spowodowane np. hormonalnej terapii zastępczej bądź stosowania doustnej antykoncepcji.

5. Brak aktywności fizycznej

Do prawidlowego przepływu krwi w żyłach potrzebna jest odpowiednia ilość sportu. Najlepszym sposobem jest np. pływanie, jazda na rowerze czy bieganie. Sporty związane z podnoszeniem ciężąru, badź wymagające wykorzystania dużej ilości siły są przeciwskazane, ponieważ przy cyklicnym uprawianiu takicjh typów sportu, również możemy nabawić się żylaków.

6. Praca siedząca

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia, bądź z założoną nogą na nogę wpływa na zaburzenie przepływu krwi w kończynach dolnych, co powoduje rozszeżenie żył układu powierchniowego.

7. Praca stojąca

Niestety, również zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej w ciągu dnia przynosi te same konsekwencje, co praca siedząca.

8. Używki

Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu posiada wiele skutków ubocznych. Jednym z nich to właśnie żylaki.

9. Zaparcia

Częste zaparcia sprawiają, że powstają hemoroidy (inaczej mówiąć żylaki odbuty).

10. Nieodpowiednie obuwie i ubrania

Zbyt wysokie buty (tzw. buty na obcasie) mocno obiciążają naszu kład krwionosny nóg, co sprzyja zapaleniu żyl. Zbyt obcisłe, za mocno przylegające części garderoby – zwłaszcza pończochy, skarpety z grubym ściągaczem czy podkolanówki mogą stać się przyczyną żylaków nóg.

Bez względu na przyczynę, warto od razu po ich pojawieniu się reagować!

W przypadku żylaków pierwotnych najlepiej zmienić styl życia, który wpłynie pozytywnie na nasze całe ciało (nie tylko na żylaki), oraz stosować odpowiednie preparaty. Jeśli jednak stan naszych żylaków jest bardzo zaawansowany to najlepiej skonsultować się z lekarzem.