Pajączki na nogach – który lekarz mi pomoże?

Krew krąży w ciele w ściśle określonym kierunku w zamkniętym cyklu. Od ruchu wstecznego jest chroniony przez zawory bezpieczeństwa. Jeśli zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, krew pod działaniem grawitacji utrzymuje się w dolnej części ciała, głównie w nogach. W rezultacie ściany naczyń mogą utracić swoją sprężystość i zaczną odkształcić się.

Tak jest w przypadku pajączków na nogach i żylakach. Z powodu naruszenia w tych obszarach krążenie krwi naczyniach krwionośnych może ulec zaburzeniu, co prowadzi do zapalenia żył. Przede wszystkim patologia objawia się na nogach, w pachwinie. Spowolnienie przepływu krwi i uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych może doprowadzić do powstania skrzepów krwi. Powstawanie siateczek rozszerzonych naczyń prowadzi do ujawniania się tak zwanych pajączków na nogach. Ich nazwa związana jest z kształtem, który przypomina pajęcze odnóża. Charakteryzują się niebiesko siną lub brunatnoczerwoną barwą. Jeżeli na nogach ujawnią się takie zmiany powinien je obejrzeć i zdiagnozować lekarz od żył.

Pajączki na nogach  – czy lekarz od żył mi pomoże?

Aby uniknąć poważnych konsekwencji, należy umówić się ze specjalistą, jakim jest lekarz od żył czyli flebolog. Samoleczenie jest nie tylko nieskuteczne, ale czasami nawet niebezpieczne. Tylko wykwalifikowany flebolog może zalecić metodę leczenia odpowiednią dla takiego schorzenia jak pajączki na nogach i żylaki.

Jeśli ktoś odczuwa takie objawy powinien udać się do lekarza flebologa:

 • Ciężkość w nogach, silne zmęczenie po chodzeniu.
 • Skurcze mięśni łydek, szczególnie często objawiające się w nocy.
 • Obrzęk stóp.
 • Wizualne powiększenie żył.
 • Ból i pieczenie w nogach.
 • Pojawienie się pajączków: widocznych niebieskich lub czerwonych naczyń pod skórą.

Jaka jest różnica między chirurgiem naczyniowym a flebologiem?

Gdy konieczne staje się umówienie się z lekarzem zaangażowanym w leczenie chorób żylnych, powstaje pytanie, co różni chirurga naczyniowego od fleblologa. Niektórzy uważają, że nie ma różnicy. Warto jednak zrozumieć różnicę w specjalizacji tych lekarzy. Angiochirurg przeprowadza leczenie wrodzonych lub nabytych chorób naczyniowych całego organizmu.

A co leczy lekarz flebolog?

Specjalizuje się on w patologii naczyniowej kończyn dolnych, a także powikłań, które są z nimi związane. Tak, więc takie niedomagania organizmu jak pajączki lub żylaki na nogach powinien leczyć taki lekarz od żył jak fleblolog.

Należy stwierdzić, że flebolog prowadzi diagnostykę i leczenie takich chorób jak:

 • Zapalenie żył
 • Zakrzepowe zapalenie żył
 • Żylaki
 • Pajączki na nogach
 • Przewlekła niewydolność żylna.

Rozpoznanie chorób flebologicznych

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, bardzo ważna jest szybka diagnoza. Jeśli na wczesnym etapie zostanie wykryta choroba żył kończyn dolnych, łatwiej będzie sobie z nią poradzić. Tak, więc lekarz od żył taki jak fleblolog może przepisać następujące badania: koagulogram, spiralna tomografia komputerowa, ultrasonograficzne angioskanowanie, flebografia kontrastu rentgenowskiego. Pozwala to ocenić, jakość przepływu krwi i określić charakter patologii naczyniowych.

You can Zostaw odpowiedź, lub śledz korzystając z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress