Zauważyłam u siebie żylaki. Przyczyny ich powstawania

Zauważyłam u siebie żylaki. Przyczyny ich powstawania

Żylaki nóg to choroba cywilizacyjna, cierpią na nią kobiety jak i mężczyźni. Nie należy jej lekceważyć gdyż może prowadzić do wielu powikłań.

Przyczyny żylaków –  pierwotne i wtórne

Przyczyny żylaków są na tyle różnorodne i zależne od przeróżnych czynników, że dzielimy je aktualnie na pierwotne i wtórne.

Pierwszy rodzaj – żylaki pierwotne

  • Głównymi przyczynami powstawania żylaków pierwotnych są predyspozycje genetyczne, długotrwała praca stojąca lub siedząca. Wielokrotne ciąże również zwiększają ryzyko powstawania żylaków kończyn dolnych. Powiększająca się macica uciska żyły miednicy, co utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych.
  • Negatywnie wpływa na nasze kończyny dolne niezdrowy styl życia, brak ruchu, niezdrowa dieta, co może prowadzić do otyłości i powstania niechcianych żylaków.
  • Oddziaływanie wysoką temperaturą na nasz organizm również przyczynia się do powstania żylaków. Należy więc unikać długich sesji w saunie oraz intensywnego opalania.
  • Noszenie obcisłych ubrań, w szczególności skarpetek oraz butów na wysokim obcasie zwiększa ryzyko rozwoju żylaków.
  • Aktywny tryb życia, dużo ruchu korzystnie wpływa na krążenie krwi w naszym organizmie lecz nie każda aktywność wpływa korzystnie, a jest nią podnoszenie ciężarów. Warto unikać tego sportu aby cieszyć się zdrowymi nogami.
  • Osoby w zaawansowanym wieku szczególnie narażone są na powstawanie żylaków. Układ krążenia u starszych ludzi już nie jest tak sprawny jak za młodych lat. Struktura żylna jest osłabiona oraz ciśnienie krwi często się waha co może doprowadzić do miejscowych wybrzuszeń żylnych.
  • Osoby ciężko pracujące fizycznie również znajdują się w grupie ryzyka powstania żylaków. Podczas intensywnego wysiłku występuje wzmożona praca mięśni brzucha i przepony, prowadzi to wysokiego ciśnienia w naczyniach żylnych.

Drugi rodzaj – żylaki wtórne

  • Te powstają w wyniku przebytych lub istniejących chorób.
  • Najpowszechniejszą przyczyną ich powstania są zapalenia żył głębokich, tzw. choroba przewlekłej niewydolności żylnej. W wyniku uszkodzonych zastawek żył głębokich utrudniony jest transport krwi w kierunku serca.
  • Inna przyczyną powstania żylaków wtórnych są zaburzenia połączeń między układem żylnym i tętniczym. Może to być wada wrodzona organizmu lub powstała w wyniku powikłań pooperacyjnych. Nowotwory okolic jamy brzusznej (jajnika, wątroby, jelita grubego) są również przyczyną zaburzeń krążenia w kończynach dolnych.
  • Ucisk żył przez duży guz nowotworowy utrudnia odpływ krwi w kierunku serca. Niechciane żylaki, przyczyny ich pojawienia się nie należy lekceważy i trzeba im zapobiegać.

Pajączki na nogach mogą być pierwszym etapem w rozwoju żylaków.

Ich powstanie związane jest z zaburzeniem mechanizmu kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych oraz niewydolnością zastawek żylnych. Te mało estetyczne, niebieskie lub czerwone niteczki powstają tuż pod skóra, najczęściej pod kolanami, w okolicy kostek, na udach. Akurat mając na uwadze pajączki na nogach – przyczyny ich powstawania to: w szczególności skłonności genetyczne, mała aktywność fizyczna czy otyłość. Negatywny wpływ ma również noszenie butów i skarpetek uciskających kostkę oraz wysokich szpilek. Osoby zakładające często nogę na nogę są narażone na nadmierne rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Niechciane pajączki mogą pojawić się u kobiet w ciąży, starszych osób a nawet dzieci. Nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i papierosów często nasilają problem popękanych naczyń krwionośnych.