Jak się zabrać za leczenie żylaków?

leczenie żylaków

Żylaki to poważna choroba układu krwionośnego, powodująca niewydolność żylną i zakrzepowe zapalenie żył. Jest to wstydliwy problem coraz większej liczby osób. Przyczyną powstawania żylaków jest siedzący tryb życia, brak ruchu, zła dieta, otyłość. Jeśli już wystąpią objawy, czyli uczucie ciężkości nóg, obrzęki, zgrubienia i przebarwienia żył, trzeba jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie. Nieleczone żylaki nóg mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń dlatego wiele osób szuka informacji o tym jak leczyć żyalki.

Jak się zabrać za leczenie żylaków?

Zabierając się za żylaki, leczenie możemy podzielić na główne 3 metody: zachowawczą, farmakologiczną i operacyjną. Zależy to od stopnia rozwinięcia się choroby. Istnieje wiele środków dzięki, którym możemy złagodzić objawy i zapobiec ich rozwijaniu się.

Początkowe stadium a żylaki – leczenie we wczesnym etapie

Gdy zauważymy, że nasze nogi zaczynają puchnąć, są ciężkie i bolą, powinniśmy zastosować odpowiednie leki wspomagające jak kremy i żele czy tabletki. Nogom przyda się także więcej ruchu. Jeśli zastanawiasz się jak wyleczyć żylaki, zacznij uprawiać sport. Jak wskazuje Poradnik Zdrowia, sport jest doskonałym elementem przeciwdziałania żylakom i zapobieganiu powstawania objawów z nimi związanych. Dodatkowo, można stosować specjalne podkolanówki i rajstopy uciskowe oraz korzystać z usług masażysty.

Żylaki nóg – leczenie przy użyciu odowiednich substancji

Podstawowe składniki preparatów wspomagających leczenie żylaków nóg to:

  • wyciąg z kasztanowca,
  • rycyny,
  • pestek winogron,
  • rutyna,
  • diosmina.

Mają one na celu uelastycznić naczynia krwionośne, zlikwidować obrzęki i ukoić ból powstały przy ucisku. Można je zażywać w postaci tabletek lub używać miejscowo, stosując maści, kremy i żele. Wszystkie te leki dostępne są w aptekach bez recepty.

Gdy leki bez recepty nie dają już rady, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Przepisze on specjalistyczne leki na receptę. Może być konieczny także zabieg chirurgiczny, poszerzający żyły. Istnieje również zabieg na leczenie żylaków, który nazywa się kriostripping. Polega on na zamrożeniu żył powierzchniowych ciekłym podtlenkiem azotu przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu trzeba jak najszybciej zacząć chodzić. W razie potrzeby poleca się wspomaganie lekami przeciwbólowymi. Rekonwalescencja trwa około 6 tygodni.

Masz żylaki na nogach? Leczenie jest obowiązkowe!

Nieleczone żylaki na nogach mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych i poważnych schorzeń jak zakrzepica żylna i zapalenie żył. Może wystąpić również krwotok w miejscu chorobowo zmienionym, który trudno jest opanować i konieczne jest wezwanie pogotowia. Najpoważniejszym schorzeniem jest owrzodzenie podudzi, spowodowane rozprzestrzenieniem się niedotlenionej krwi. Na początku pojawia się w okolicy kostek, gdzie tkanki zaczynają powoli obumierać. Stan zapalny może się w takiej sytuacji rozprzestrzenić po całym organizmie. Dlatego żylaki nóg leczenie jest tak ważne.

Podczas leczenia trzeba pamiętać o tym, że niewskazane są gorące kąpiele, otyłość, noszenie obcisłych ubrań i bielizny. Powinno się także zadbać o regularną aktywność fizyczną. Trzeba także unikać długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej.