Jak wyglądają żylaki nóg? Zdjęcia!

żylaki nóg zdjęcia

Pajączki na nogach – to potoczne określenie żylaków, które są powszechnym schorzeniem. Trudno jednak określić jednoznacznie, co konkretnie jest przyczyną ich powstawania. To problemem ludzi na całym świecie, a leczenie choroby jest procesem trudnym i długotrwałym. Według statystyk w Polsce cierpi na tę przypadłość około 10 milionów ludzi. Na tych zdjęciach żylaków nóg widać chorobę w jednym ze stadiów jej rozwoju. Warto bliżej zapoznać się z jej rodzajami i sposobami leczenia, aby w przyszłości jej uniknąć lub przynajmniej złagodzić występujące już objawy.

Wygląd żylaków nóg – zdjęcia i powstawanie

Żylaki na nogach pierwotne powstają w wyniku długotrwałego stania. Często cierpią na nie osoby, które przez wiele godzin pracują w pozycji stojącej , np. kucharze lub osoby pracujące w fabrykach. Dzieje się tak, gdyż podczas stania krew ma utrudniony przepływ z kończyn dolnych. Wskutek tego następują wzrost ciśnienia żylnego, a to pierwszy bodziec do rozwoju choroby –widać to na tych zdjęciach żylaków nóg.

 

Na ten rodzaj żylaków chorują też często pracownicy budowlani. Wynika to z faktu, iż podczas ciężkiej pracy fizycznej obciążona bywa tłocznia brzuszna. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych. Leczenie tego typu pajęczaków na nogach zazwyczaj ogranicza się do usunięcia poprzez odpowiedni zabieg.

Pajączki na nogach – w formie żylaków wtórnych

One z kolei powstają w wyniku długotrwałej niewydolności żył głębokich. Żylaki wtórne są efektem uszkodzenia aparatu zastawkowego wspomnianych żył. Z tego powodu nie następuje cofanie się krwi żylnej i nie jest transportowana w kierunku dosercowym, co widać też na tych zdjęciach pajączków na nogach.

 

Inną przyczyną powstawania tego schorzenia są przetoki. Przetoki to nieprawidłowe połączenia między układem żylnym i układem tętniczym. Niekiedy ich obecność wynika z faktu, iż dana osoba po prostu się z nimi urodziła. Usuwanie tych pajęczaków na nogach jest dokonywane poprzez specjalistyczne zabiegi lub odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Sport – najlepszy sposób na zapobieganie żylakom

Aktywność fizyczna to najskuteczniejsza metoda, aby uniknąć pajęczaków na nogach. Zdaniem lekarzy najlepszymi dyscyplinami sportowymi są te, które nie obciążają stawów, np. nordic walking, spacery i szybkie marsze. Idealną aktywnością będzie także jazda na rowerze oraz pływanie. Według ekspertów nie trzeba jednak rezygnować z trudniejszych form aktywności, takich jak chociażby taniec czy ćwiczenia rozciągające. Lekarze często zalecają także grę w siatkówkę i koszykówkę, tenisa i kajakarstwo. Jeżeli każdy człowiek wykonywałby regularnie któreś z wymienionych aktywności, to te zdjęciach żylaków nóg z pewnością nigdy by nie powstały!

Osoby, które wykonują inne formy sportu, i nie chcą z nich rezygnować, powinny wcześniej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto wówczas trenować, np. z założonymi podkolanówkami o stopniowej kompresji lub stosować odpowiedni preparaty – to jednak warto skonsultować wcześniej z odpowiednim lekarzem.

5 odpowiedzi do Jak wyglądają żylaki nóg? Zdjęcia!

 1. Marek pisze:

  Jak dobrze widzicie (i pewnie znacie z waszego życia) pajączki to problem tak powszechny, że wręcz ignorowany. A czemu mieć takie straszne podejście? nie dość, że na pewnym etapie mogą się one rozwinąć w żylaki, to jeszcze dodatkowo wygląda to źle i jest niezdrowe. Jeżeli zauważycie coś takiego u siebie – działajcie!

 2. Alicja pisze:

  Zgadzam się w całej okazałości z Markiem. Cała moja rodzina, zwłaszcza starsze osoby – dziadkowie, wujkowe i tak dalej – zawsze to ignorowały! już jak byłam mała zwracałam uwagę na charakterystyczne pajączki, to zbywali mnie machnięciem ręki. Teraz gdy założyłam własną rodzinę – nie pozwolę na takie ignorowanie problemu.

  Zwłaszcza, że sprawę naprawdę da się rozwiązać – obecnie na rynku jest tyle skutecznych leków i maści, że wystarczy po prostu chcieć.

 3. Szarlej pisze:

  Z tym sportem trochę prawda, ale kto w dzisiejszych czasach ma taką sposobność? Nie każdy z nas, zwłaszcza jak się ciężko pracuje i się ma rodzinę na utrzymaniu! Oczywiście jeżeli możecie, ćwiczcie! To pomoże wam nie tylko na żylaki. Jednakże jeżeli wiecie, że byście szybko odpuścili – znajdźcie sobie jakiś żel i regularnie stosujcie 🙂 U mnie to bardzo ładnie zadziałało i mam teraz bardzo “piękne” nogi, jak za starych czasów.

 4. Arkadiusz pisze:

  Całkiem dobre zdjęcia, chociaż nie tylko takie żylaki zasługują na uwagę. Nawet jeżeli wasze 2x gorzej widać albo są mniej zauważalne i odczuwalne – i tak polecam jakoś na to zadziałać. Zwłaszcza, że dość oczywiste jest, że im wcześniej, tym lepiej! pozdrawiam serdecznie Arkadiusz

 5. Koksu pisze:

  Ja z moimi chłopakami, gdy pracujemy, super często widzimy te cholerne żylaki. I w naszej ekipie, czy w jakichś tymczasowych, zawsze to samo. Co by nie mówić, ciężki wysiłek fizyczny na budowie robi swoje, a kto jak nie my, ma być super wydolny? No właśnie. Wiem, że w tym gronie nie jest popularne bawienie się w jakieś babskie leki, ale kupcie jakąś maść, stosujcie kilka miesięcy i sami sprawdźcie efekty.

Dodaj komentarz