Jak wyglądają żylaki nóg? Zdjęcia!

żylaki nóg zdjęcia

Pajączki na nogach – to potoczne określenie żylaków, które są powszechnym schorzeniem. Trudno jednak określić jednoznacznie, co konkretnie jest przyczyną ich powstawania. To problemem ludzi na całym świecie, a leczenie choroby jest procesem trudnym i długotrwałym. Według statystyk w Polsce cierpi na tę przypadłość około 10 milionów ludzi. Na tych zdjęciach żylaków nóg widać chorobę w jednym ze stadiów jej rozwoju. Warto bliżej zapoznać się z jej rodzajami i sposobami leczenia, aby w przyszłości jej uniknąć lub przynajmniej złagodzić występujące już objawy.

Wygląd żylaków nóg – zdjęcia i powstawanie

Żylaki na nogach pierwotne powstają w wyniku długotrwałego stania. Często cierpią na nie osoby, które przez wiele godzin pracują w pozycji stojącej , np. kucharze lub osoby pracujące w fabrykach. Dzieje się tak, gdyż podczas stania krew ma utrudniony przepływ z kończyn dolnych. Wskutek tego następują wzrost ciśnienia żylnego, a to pierwszy bodziec do rozwoju choroby –widać to na tych zdjęciach żylaków nóg.

Pacjent z żylakami nóg

Na ten rodzaj żylaków chorują też często pracownicy budowlani. Wynika to z faktu, iż podczas ciężkiej pracy fizycznej obciążona bywa tłocznia brzuszna. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych. Leczenie tego typu pajęczaków na nogach zazwyczaj ogranicza się do usunięcia poprzez odpowiedni zabieg.

Pajączki na nogach – w formie żylaków wtórnych

One z kolei powstają w wyniku długotrwałej niewydolności żył głębokich. Żylaki wtórne są efektem uszkodzenia aparatu zastawkowego wspomnianych żył. Z tego powodu nie następuje cofanie się krwi żylnej i nie jest transportowana w kierunku dosercowym, co widać też na tych zdjęciach pajączków na nogach.

Pacjenci z pajączkami na nogach

Inną przyczyną powstawania tego schorzenia są przetoki. Przetoki to nieprawidłowe połączenia między układem żylnym i układem tętniczym. Niekiedy ich obecność wynika z faktu, iż dana osoba po prostu się z nimi urodziła. Usuwanie tych pajęczaków na nogach jest dokonywane poprzez specjalistyczne zabiegi lub odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Sport – najlepszy sposób na zapobieganie żylakom

Aktywność fizyczna to najskuteczniejsza metoda, aby uniknąć pajęczaków na nogach. Zdaniem lekarzy najlepszymi dyscyplinami sportowymi są te, które nie obciążają stawów, np. nordic walking, spacery i szybkie marsze. Idealną aktywnością będzie także jazda na rowerze oraz pływanie. Według ekspertów nie trzeba jednak rezygnować z trudniejszych form aktywności, takich jak chociażby taniec czy ćwiczenia rozciągające. Lekarze często zalecają także grę w siatkówkę i koszykówkę, tenisa i kajakarstwo. Jeżeli każdy człowiek wykonywałby regularnie któreś z wymienionych aktywności, to te zdjęciach żylaków nóg z pewnością nigdy by nie powstały!

Osoby, które wykonują inne formy sportu, i nie chcą z nich rezygnować, powinny wcześniej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto wówczas trenować, np. z założonymi podkolanówkami o stopniowej kompresji lub stosować odpowiedni preparaty – to jednak warto skonsultować wcześniej z odpowiednim lekarzem.