Jak zapobiegać żylakom? Praktyczne metody

Jak zapobiegać żylakom

Żylaki są jedną z najczęstszych chorób naczyniowych, występują u 30% kobiet i 10% mężczyzn, w wieku do 40 lat. Jak widać, z podanych danych, w żylakach prym wiodą kobiety. Powód to zmiany hormonalne podczas ciąży lub przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, w zaburzeniach jajnika, mięśniakach i menopauzie, ale większą rolę odgrywa predyspozycja genetyczna.

Jak zapobiec żylakom w kilku prostych krokach?

Kobiety i mężczyzn dotyka nie tylko czynnik dziedziczny. Na żylaki narażeni są w dużej mierze ludzie, wykonujący prace w pozycji stojącej (fryzjer) lub odwrotnie, siedzącej (pracownik biurowy). Ponadto do powstawania, żylaków przyczynia się:

 • nadwaga,
 • palenie papierosów,
 • często wysokie ciśnienie krwi,
 • czy skłonność do zaparć.

Tak samo wszystko, co zaburza żylny przepływ krwi, nie jest dobre dla nóg, w tym:

 • niewygodne buty,
 • zbyt ciasne ubrania,
 • skarpetki z napiętym elastycznym pasem.

Zapobieganie żylakom zaczyna się od wiedzy

Warto wiedzieć co zrobić, aby zapobiec żylakom, aby zabezpieczyć się przed uciążliwymi chorobami żył. Poniższa lista stanowi wykaz praktycznie wyczerpujący temat:

1. Dieta na żylaki

Żylaki jak zapobiec im poprzez odpowiednie odżywianie? Konieczne jest uwzględnienie w codziennej diecie produktów zawierających witaminy B, A, C, E, PP, a także takie pierwiastki śladowe jak:

 • wapń,
 • cynk,
 • żelazo,
 • rutyna,
 • miedź.

Te wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie krwi.

2. Wyeliminowanie złych nawyków

Konieczne jest pozbycie się takich szkodliwych nawyków, jak palenie i alkohol, które prowadzą do rozluźnienia żył.

3. Prysznic o zmiennej temperaturze i masaż

Warto często polewać nogi chłodną i ciepła wodą, wykonując kontrastujące kąpiele, wszelkie zabiegi wodne poprawiają przemianę materii, aktywizują metabolizm, zwiększają krążenie krwi i drenaż limfatyczny. W takim przypadku lepiej jest przenieść prysznic od palców u nóg do pięty, a następnie do mięśnia brzuchatego łydki do jamy kolanowej jednej nogi, następnie drugiej nogi i wreszcie wzdłuż przedniej strony każdej nogi od palców do kolana.

Przed wykonaniem porannego prysznica, można wykonać masaż stóp na sucho: myjką lub twardą szczotką z naturalnych materiałów, masować biodra i pośladki ruchem okrężnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara w kierunku od dołu do góry.

Żylaki – jak zapobiegać mając nadwagę?

Nadmierna waga stanowi dodatkowe obciążenie dla żył, które już działają źle. Faktem jest, że krew przepływa przez żyły nóg od dołu do góry, tj. przeciw działaniu siły grawitacji. Osiąga się to przez działanie zaworów, które są w żyłach i działają jak pompa zapobiegając wstecznemu przepływowi krwi. Dysfunkcja tych zaworów prowadzi do nadmiernego rozrostu żył, z powodu zaburzeń przepływu krwi.

Zapobiegniesz żylakom dzięki aktywności fizycznej!

Chodzenie w umiarkowanym tempie i na umiarkowaną odległość jest doskonałą prewencją żylaków. Niektórzy uważają, że żylaki i sport nie są niekompatybilne. Nie jest to prawdą, sporty takie jak jazda na rowerze, zimą jazda na nartach, pływanie, bieganie są bardzo przydatne dla poprawy układu żylnego. W tym przypadku najbardziej przydatnym sportem jest pływanie, ponieważ napięcie i zmęczenie nóg są całkowicie usunięte w wodzie i nie jest zaburzone krążenie krwi.