Żylaki – objawy, które powinny być czerwonym światłem

żylaki objawy

Odpowiedź na to pytanie powinniśmy zacząć od uściślenia, czym są żylaki. Są one najczęściej objawem niewydolności żylnej. Zlokalizowane są w większości przypadków na kończynach dolnych, choć zdarzają się również żylaki przełyku czy odbytu.

Objawy żylaków ostrzeżeniem od organizmu

Objawy żylaków kończyn dolnych występują u około połowy kobiet oraz jednej trzeciej mężczyzn. U poszczególnych osób różnić się mogą tylko stopniem zaawansowania. Osobami szczególnie narażonymi na występowanie żylaków są posiadacze stojącego lub siedzącego typu pracy. Powinny one szczególnie zwracać uwagę na stan swoich nóg, szczególnie, jeśli żylaki występują u nich rodzinnie. U części osób borykających się z problemem żylaków, znajdują się one w stadium początkowym, mogą objawiać się tylko jako uczucie „ciężkich nóg”, opuchnięciami, czy sinieniem palców stóp. Na tym etapie sprawiają one tylko dyskomfort.

Niestety większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, iż żylaki nóg objawy mogą mieć tak niespecyficzne i ignoruje je. Należy pamiętać, że im wcześniej zaczną być leczone, tym efektywniejsza, mniej inwazyjna i mniej bolesna jest ich terapia.

W kolejnym etapie pojawiają się pajączki na nogach

Są to małe powierzchowne, śródskórne naczynia krwionośne, które, z powodu nieprawidłowej budowy ścian rozszerzają się. W rezultacie krew płynąca przez nie staje się widoczna przez skórę. Zwykle naczynka te pękają w dość bliskiej odległości od siebie nawzajem, tworząc obraz podobny do pajęczej sieci. Jeśli takich pękniętych powierzchniowych naczyń krwionośnych jest odpowiednio dużo na małym obszarze, mogą zacząć powodować odczucia bólowe i sprawiać wrażenie, że cała ta powierzchnia ma kolor ciemnoczerwony.

W następstwie żylaki nóg objawy mają jeszcze widoczniejsze. Widoczne, ciemnoniebieskie żyły pod skórą.

Wyglądają one z reguły jak kręta droga biegnąca wzdłuż kończyny. Takie żylaki objawy dają już dość intensywne. Miejsce występowania takich widocznych żył stają się wrażliwe na bodźce zewnętrzne, reagując uczuciem bólu. Na tym etapie, cały czas dochodzi do puchnięcia, najczęściej kostek, a trzymanie nóg w górze przynosi ulgę zaledwie na krótki czas. Stan ten z reguły jest już postrzegany jako specyficzny. Jeśli na tym etapie nie podejmiemy leczenia, na naszych „drogach” zaczną pojawiać się twory przypominające guzki. Z początku są one miękkie, swobodnie dają się uciskać i poza nieestetycznym wyglądem nie dają konkretnych odczuć bólowych. Zazwyczaj znikają przy podniesieniu nóg do góry.

Zignorowane objawów żylaków kończyn dolnych na tym etapie, prowadzi do tego, że te zaczynają twardnieć, utrwalają się i stają grubsze.

Dolegliwości bólowe w tym momencie są już wyraźne, a sama obecność żylaków zaburza codzienne funkcjonowanie. Ból odczuwany jest szczególnie silnie podczas dłuższego stania. Jest to ostatnia szansa na leczenie. Pozostawione w takim stanie żylaki mogą powodować różnorodne zmiany skórne, owrzodzenia, a nawet rozległe rany w miejscach ich występowania.