Początki żylaków – jak je rozpoznać?

początki żylaków

Wiele osób zastanawia się jak powstają żylaki. Proces ten jest bardzo prosty. Pojawiają się one na wskutek utrudnień w przepływie krwi z kończyn dolnych. Krew w nogach płynie żyłami w stronę serca. Aby krążyła ona prawidłowo zastawki, które znajdują się wewnątrz żył muszą pracować jak najprężniej i zamykać się w momencie, gdy tylko chce ona się cofnąć. Dzięki nim krew nie tamuje żył. Gdy przestają one wykonywać swoje funkcje prawidłowo może dojść do pojawienia się stanu zapalnego, czego skutkiem będzie powstanie obrzęku, a także znaczne rozszerzenie naczyń.

Początek żylaków ciężko jest przeoczyć!

Przed pojawieniem się charakterystycznych “pajączków” wiele osób skarży się na uczucie ciężkich, zmęczonych nóg. Zazwyczaj pojawia się też wtedy pieczenie, ból, a także specyficzne wrażenie rozrywania w stopach.

Bardzo często pojawiają się też wtedy przykurcze mięśni, a także obrzęk stóp i kostek. Opuchlizna często powiększa się po gorącej kąpieli, a także u kobiet w trakcie miesiączki. Charakterystycznym objawem jest zniknięcie, bądź zmniejszenie poziomu bólu w chwili unoszenia chorej kończyny. Żylaki najbardziej dają o sobie znać wieczorami, w szczególności jeśli w ciągu dnia zbyt dużo siedzieliśmy, bądź za często obciążaliśmy nogi.

W powstawaniu żylaków ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także odziedziczone predyspozycje do ich tworzenia się. Możemy je “dostać w spadku” nie tylko po rodzicach, ale także nawet po pradziadkach. Ryzyko ich powstania wzrasta wraz z wiekiem, a także z prowadzeniem biernego trybu życia. Sprzyja im też otyłość oraz praca stojąca i siedząca. Znaczącą rolę odgrywają także wady postawy, ciąża, czy dźwiganie. Często zaburzenia hormonalne, a także stosowanie antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej zwiekszają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków.

Zwiększone ryzyko zachorowania mają osoby wykonujące zawody związane z wielogodzinnym staniem, a także nadużywające obcisłych ubrań. Zwłaszcza podkolanówek, skarpet, czy pończoch z mocnymi ściągaczami.

Jak powstają żylaki u młodej i zdrowej osoby?

Wystarczy, że w żyłach toczyło się zakrzepowe zapalenie żył, o którym nawet nie wiedzieliśmy. Mogło to osłabić i uszkodzić zastawki. Krew wtedy zacznie się cofać i znacznie wzrośnie jej ciśnienie. Zacznie ona wtedy z co rusz to większą siłą naciskać na ściany żył i doprowadzi do nadmiernego ich poszerzenia. Niestety nie potrafią one wrócić do poprzedniego kształtu, i w takim stanie będą tworzyły podskórną sieć żylaków. Skóra nad nimi robi się napięta i cienka, przez co wszystkie pajączki są bardzo dobrze widoczne.

Żyły, które schowane są najgłębiej nazywane są żyłami głębokimi. One również potrafią przyczynić się do powstania żylaków. Jeśli zastawki w nich są słabe, to w tym przypadku krew przedostaje się do żył powierzchownych. Wówczas wzrasta ciśnienie krwi, przez co też tworzą się nowe żylaki.

Wiele przeprowadzonych badań udowodniło, że nadużywanie alkoholu, oraz palenie papierosów także ma negatywny wpływ na kondycję naszych żył.