Wizyta u specjalisty. Lekarz od żył – flebolog

flebolog

Krew krąży w ciele w ściśle określonym kierunku w zamkniętym cyklu. Od ruchu wstecznego jest chroniony przez zawory bezpieczeństwa. Jeśli zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, krew pod działaniem grawitacji utrzymuje się w dolnej części ciała, głównie w nogach. W rezultacie ściany naczyń mogą utracić swoją sprężystość i zaczną odkształcić się.

Tak jest w przypadku pajączków na nogach i żylakach. Z powodu naruszenia w tych obszarach krążenie krwi naczyniach krwionośnych może ulec zaburzeniu, co prowadzi do zapalenia żył. Przede wszystkim patologia objawia się na nogach, w pachwinie. Spowolnienie przepływu krwi i uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych może doprowadzić do powstania skrzepów krwi. Powstawanie siateczek rozszerzonych naczyń prowadzi do ujawniania się tak zwanych pajączków na nogach. Ich nazwa związana jest z kształtem, który przypomina pajęcze odnóża. Charakteryzują się niebiesko siną lub brunatnoczerwoną barwą. Jeżeli na nogach ujawnią się takie zmiany powinien je obejrzeć i zdiagnozować lekarz od żylaków.

Czy wizyta u flebologa mi pomoże?

Aby uniknąć poważnych konsekwencji, należy umówić się ze specjalistą, jakim jest lekarz od żył czyli flebolog. Samoleczenie jest nie tylko nieskuteczne, ale czasami nawet niebezpieczne. Tylko wykwalifikowany flebolog może zalecić metodę leczenia odpowiednią dla takiego schorzenia jak pajączki na nogach i żylaki.

Objawy wskazujące na konieczność wizyty u lekarza od żył:

 • Ciężkość w nogach, silne zmęczenie po chodzeniu.
 • Skurcze mięśni łydek, szczególnie często objawiające się w nocy.
 • Obrzęk stóp.
 • Wizualne powiększenie żył.
 • Ból i pieczenie w nogach.
 • Pojawienie się pajączków: widocznych niebieskich lub czerwonych naczyń pod skórą.

Jaka jest różnica między chirurgiem naczyniowym a flebologiem?

Gdy konieczne staje się umówienie się z lekarzem zaangażowanym w leczenie chorób żylnych, powstaje pytanie, co różni chirurga naczyniowego od fleblologa. Niektórzy uważają, że nie ma różnicy. Warto jednak zrozumieć różnicę w specjalizacji tych lekarzy. Angiochirurg przeprowadza leczenie wrodzonych lub nabytych chorób naczyniowych całego organizmu.

A co leczy lekarz flebolog?

Specjalizuje się on w patologii naczyniowej kończyn dolnych, a także powikłań, które są z nimi związane. Tak, więc takie niedomagania organizmu jak pajączki lub żylaki na nogach powinien leczyć taki lekarz od żył jak fleblolog.

Flebolog prowadzi również diagnostykę i leczenie takich chorób jak:

 • Zapalenie żył
 • Zakrzepowe zapalenie żył
 • Żylaki
 • Pajączki na nogach
 • Przewlekła niewydolność żylna.

Rozpoznanie chorób flebologicznych

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, bardzo ważna jest szybka diagnoza. Jeśli na wczesnym etapie zostanie wykryta choroba żył kończyn dolnych, łatwiej będzie sobie z nią poradzić. Tak, więc lekarz od żył taki jak fleblolog może przepisać następujące badania: koagulogram, spiralna tomografia komputerowa, ultrasonograficzne angioskanowanie, flebografia kontrastu rentgenowskiego. Pozwala to ocenić, jakość przepływu krwi i określić charakter patologii naczyniowych.

5 odpowiedzi do Wizyta u specjalisty. Lekarz od żył – flebolog

 1. Jola pisze:

  Hej, do lekarza idzcie w ostateczności! Zazwyczaj sporo sobie żądają a w zasadzie nic nie mowią nowego!

 2. Max pisze:

  Zgadzam się z Jolą. idzie do NFZ, poczekajcie sobie, a w tym czasie leczcie sie wszystkimi opisanymi na tej stronie sposobami! Myślę, że efekty będą nawet lepsze – a lekarz wam powie czy idzie wszystko w dobrą stronę

 3. Dobrawa pisze:

  Ludzie, nie przesadzałąbym z tym negatywnym podejściem. Po prostu należy znaleźć spoko specjalistę. Chociaż i tak uważam, żę same żylaki to nie jest jakaś mocno problematyczna sprawa, skoro można to załątwić samemu bez większyc konsultacji stosując chociażby odpowiednie żele, dostępne dla kazdego.

 4. Tadu pisze:

  I tak, i nie!

  Jeżeli żylaki to dla was problem przewlekły i średnio sobie z nim radzicie, macie mocne problemy czy ciągle do was ta niewydolność wraca w tkai czy inny sposó – to tak, zdecydowanie iść do lekarza! OD RAZU!

  Jeżeli jednak jesteście dopiero na początku tzn. dopiero widzicie zaczątki np. pajączki lub coś w tym stylu – to nie musicie sie chyba aż tak spinać. Zmiencie podstawowe najważniejsze zachowania (dieta, sport, typ siedzneia etc) i jeżeli nic sie nie bedzie poprawialo – walcie od razu do lekarza.

  takie jest moje zdanie

 5. Agnieszka pisze:

  Na pewno nie szła bym z żylakami do lekarza rodzinnego. Jedna wielka strata czasu, i tak skieruje was dalej, często do miejsca, gdzie bedziecie musieli długo czekac. Uderzajcie od razu do prywatnego specjalisty – na zdrowię kasy nie szkoda. Jeżeli jednak nie w smak wam wydawanie pieniedzy na specjalistów – to kupcie sobie jakieś żele i korzystajcie

Dodaj komentarz